Rośliny oczyszczające powietrze w domu – czy to działa?

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze, są chętnie wybierane do polskich domostw. Można z nich stworzyć naturalny filtr we wnętrzu, który neutralizuje szkodliwe substancje. Czy wiesz jakie rośliny są w stanie pochłonąć toksyny i które gatunki mogą Ci w tym pomóc?
Rośliny doniczkowe jako naturalny filtr
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w naturalny sposób usuwają toksyny takie jak benzen, toluen, formaldehyd czy też aceton. Hodowane w domu, poprawiają zdrowie oraz samopoczucie domowników. Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że niektóre gatunki są w stanie filtrować zanieczyszczenia i absorbować je tak, aby nie szkodziły one człowiekowi.
Gdzie warto uprawiać rośliny oczyszczające powietrze?
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze potrafią neutralizować toksyny występujące np. w dymie tytoniowym, oparach pieców, wykładzinach podłogowych, środkach czyszczących, odplamiaczach, farbach, opakowaniach, lakierze do paznokci czy tuszach. Aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, najlepiej je uprawiać w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny, kuchnia, salon, sypialnia, łazienka. Na każdej 10 metrów kwadratowych pomieszczenia powinna przypadać jedna roślina.
Jakie rośliny oczyszczają powietrze?
- Aloes zwyczajny – to popularny gatunek, który absorbuje benzen, dwutlenek węgla, formaldehyd oraz tlenek węgla. Aby dobrze rósł, wystarczy umiejscowić go na jasnym stanowisku, nawozić raz w miesiącu i sporadycznie podlewać.
- Anturium – to roślina, która neutralizuje amoniak, formaldehyd i ksylenu. Pielęgnacja rośliny polega na zapewnieniu jej jasnego stanowiska z rozproszonym światłem, daleko od przeciągów.
- Bluszcz pospolity – potrafi neutralizować benzen, formaldehyd, ksylen, tlenki węgla, a także toluen i trójchloroetylen. Pielęgnacja bluszczu jest prosta – wystarczy go zasadzić w żyznej, zasadowej glebie i dużo podlewać.
- Chryzantema wielokwiatowa – to gatunek, który bardzo skutecznie filtruje powietrze, usuwając z niego amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trójchloroetylen. Roślina ta jest łatwa w uprawie, zarówno w gruncie, jak i w doniczkach.
- Draceny – to rośliny doniczkowe, które osiągają imponujące rozmiary. Dodatkowo potrafią one skutecznie neutralizować toksyny takie jak benzen, formaldehyd, tlenek węgla, toluen oraz trójchloroetylen.
- Epipremnum – to pnącze, które oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i tlenku węgla. Roślina jest często spotykana w polskich domach ze względu na jej dekoracyjny wygląd i łatwą pielęgnację.
- Ficus Benjamina – neutralizuje większość toksyn, w tym między innymi amoniak, benzen oraz formaldehyd. W warunkach domowych może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.
- Ficus Elastica – także należy do gatunków oczyszczających powietrze. Roślina neutralizuje między innymi benzen, formaldehyd, ksylen oraz toluen.
- Filodendron pnący – neutralizuje toksyny takie jak np. amoniak, benzen czy też formaldehydu.
- Palma Areca – nie dość, że świetnie nawilża powietrze, to jeszcze oczyszcza je z toksyn takich jak dwutlenek węgla, formaldehyd czy też ksylen.
- Palma bambusowa – usuwa benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trójchloroetylen.
- Paproć – to także bardzo skuteczny oczyszczacz powietrza. Roślina neutralizuje toksyny takie jak: benzen, ksylen, formaldehyd czy też trójchloroetylen.
- Sansewiery – to rośliny, które neutralizują zanieczyszczenia takie jak benzen czy też formaldehyd.
- Skrzydłokwiaty – to idealne rośliny oczyszczające powietrze do sypialni lub łazienki. Roślina o pięknych kwiatach, które przypominają wyglądem skrzydła.
- Zielistki – są niedrogie i łatwe w uprawie, mają ciekawy wygląd oraz potrafią pochłaniać dwutlenek węgla, benzen i ksylen.
Właściwości i rola roślin oczyszczających powietrze
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze neutralizują szereg toksyn obecnych w naszych domach. Większość z tych substancji jest szkodliwa dla zdrowia, a długotrwałe narażenie na ich działanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Rośliny oczyszczające powietrze to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w naszych domach. Warto zatem zastanowić się nad ich wprowadzeniem do naszych wnętrz!
0 Komentarzy