13 stycznia, 2021 0 Comments dom i ogród

Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa? Która z nich sprawdzi się w Twoim domu?

W przypadku niewielkiej działki do odśnieżania śniegu zwykle wystarczy łopata, ale zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie można pozbyć się go za pomocą specjalnego urządzenia w postaci odśnieżarki. Powstała ona właśnie z myślą o osobach, które sięgają po rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie cennego czasu i energii. Zakup takiego sprzętu wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale jest to długoterminowa inwestycja, dzięki której każdego roku nie będzie żadnych problemów z pozbywaniem się nawet grubej warstwy śniegu. Odśnieżarka może być elektryczna lub spalinowa – oba rozwiązania mają zalety i pewne wady, które warto najpierw poznać, przed zdecydowaniem się na konkretny model.

Jakie zalety i wady ma odśnieżarka elektryczna?

Odśnieżarka elektryczna poradzi sobie z usunięciem nawet grubej warstwy mokrego śniegu. Posiada kompaktowe rozmiary, dzięki czemu łatwo się ją prowadzi i nie ma większych problemów z jej przechowywaniem. W przypadku niedużych powierzchni będzie świetnym wyborem, można liczyć na wysoką sprawność. Zaletą tego urządzenia jest łatwa konserwacja, nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi do utrzymania go w nienagannym stanie. Na korzyść odśnieżarek elektrycznych przemawia przystępna cena, lekkość i prosta obsługa. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że sprzęt odznacza się dużą zwrotnością, co również stanowi spore ułatwienie dla użytkownika. Nie trzeba martwić się nadmiernym hałasem, wobec czego znika problem z przeszkadzaniem domownikom czy sąsiadom.

Pomimo wielu zalet odśnieżarka elektryczna ma też pewne wady, a jedną z największych jest kabel. Urządzenie wymaga stałego źródła zasilania, trzeba podłączyć przewód do gniazdka elektrycznego, co stanowi spore ograniczenie, szczególnie jeśli kabel nie jest długi i trzeba użyć przedłużacza. Na dużych powierzchniach sprzęt ten będzie miało praktyczny. Szerokość robocza jest mniejsza niż w modelach spalinowych, podobnie jak moc – odśnieżarka może nie poradzić sobie z usunięciem zbitego i twardego śniegu.

Czy warto zdecydować się na odśnieżarkę spalinową?

Przy większej powierzchni idealnym wyborem będzie odśnieżarka spalinowa, zdecydowanie bardziej wydajna niż model elektryczny. Zaletą będzie też mobilność ze względu na brak kabla. Moc silnika spalinowego jest duża, można też liczyć na sporą szerokość roboczą – wszystko to przekłada się na wzrost wydajności, pozwala łatwiej i szybciej uporać się z nawet najbardziej uporczywym śniegiem. Urządzenie sporo waży, przez co trudniej się nim manewruje. Minusem będzie emisja spalin i wyższa cena. Trzeba też liczyć się z emitowaniem większego hałasu niż przy odśnieżarkach elektrycznych.


Share: