Alternatywy dla tradycyjnego masła na kanapce

Jak wiadomo, masło zwierzęce nie jest najzdrowszym składnikiem pod słońcem, przede wszystkim dlatego, że ma wysoką zawartość tłuszczu, a więc ma wiele kalorii, a także powoduje wzrost cholesterolu we krwi. Masła wystrzegają się też osoby stosujące dietę wegańską. Co można stosować zamiast niego? Mogą to być na przykład egzotyczne masła roślinne – migdałowe, pistacjowe czy orzechowe.
Masło migdałowe
Jest to nic innego jak pasta powstająca po zmieleniu migdałów. Orzechy te są bogate w tłuszcz, można więc z nich przyrządzić świetne smarowidło. W dodatku jego smak może różnić się w zależności od tego, czy orzechy przed zmieleniem zostały uprażone, czy też użyto surowych migdałów. Oczywiście produkt ten można znaleźć w postaci gotowej w sprzedaży, a najlepszy jest pozbawiony dodatku soli, cukru i wszelkich innych substancji. Nic też jednak nie stoi na przeszkodzie temu, by takie masło przyrządzić samodzielnie – o ile ma się do dyspozycji robot o odpowiedniej mocy, gdyż zmielenie twardych migdałów nie jest łatwe – a trzeba je zupełnie rozdrobnić, by stały się gładką, tłustą masą. Masło migdałowe to zdecydowanie dobry wybór
Masło pistacjowe
To kolejna propozycja smarowidła wegańskiego z orzechów. Je także można wykonywać z pistacji pieczonych lub surowych oraz spotkać w wersji gotowej – na przykład we włoskich sklepikach, gdyż takie masło jest często wykorzystywane we Włoszech. Jest to produkt bardzo zdrowy – zawiera wiele błonnika, a także białka, szczególnie więc docenią go osoby odchudzające się oraz uprawiające sport.
Masło orzechowe
Tego produktu nikomu nie trzeba przedstawiać. Oczywiście najbardziej wartościowe jest masło bez żadnych dodatków, zwłaszcza soli, gdyż dzięki temu jest zdrowsze. Myli się przy tym ten, kto myśli, że masło orzechowe dobrze smakuje tylko na słodko. Prawdziwe masło z orzechów jest dość neutralne w smaku. Najlepiej przyrządzić je samodzielnie i w pełni odkryć jego walory.
Inne propozycje
Świetną propozycją dla osób, które nie chcą stosować żadnych maseł, będzie skrapianie pieczywa odrobiną oliwy – naturalnej lub aromatyzowanej (z powodzeniem można ją zrobić samodzielnie). Jest to sposób typowy dla mieszkańców Południowej Europy, smakowity i bardzo zdrowy. Oliwa m.in. jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Jeszcze inną opcją jest dojrzałe awokado, rozgniecione widelcem na bardziej lub mniej jednolitą masę, z solą i pieprzem, ale można też dodać oliwę i/lub sok z cytryny, tworząc podstawową wersję meksykańskiego guacamole. Awokado to najzdrowszy owoc na świecie, bogaty w zdrowe tłuszcze, więc warto korzystać z jego dobroczynnych właściwości i cieszyć się doskonałym smakiem takiego smarowidła.
0 Komentarzy