18 stycznia, 2021 0 Komentarzy Lifestyle

Jak prawidłowo pielęgnować i czyścić galanterię skórzaną?

Skóra jest materiałem niezwykle pożądanym jeśli chodzi o dodatki galanteryjne (a także inne produkty i akcesoria), gdyż ma szlachetny charakter, jest piękna i cechuje się dużą wytrzymałością. Jest to też jednak materiał specyficzny – dość łatwo można go zniszczyć, a przy tym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyrobów ze skóry nie można ani czyścić w przypadkowy sposób, ani też pozostawić ich samym sobie – potrzebują właściwej konserwacji, by mogły służyć długo i stale wyglądać tak samo dobrze.

Czyszczenie galanterii skórzanej

Może się wydawać, że skóra jest dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości niż materiały tekstylne, jednak okazuje się, że materiał ten wymaga specjalnego czyszczenia. Na pewno nie można go po prostu wyszorować, gdyż użycie ostrej gąbki czy szczotki doprowadziłoby do porysowania delikatnej powierzchni, a być może nawet zrobienia w niej dziur. Nie można też wyprać na przykład skórzanej torebki, gdyż skóra nie znosi nadmiaru wilgoci.

Najlepszym sposobem na czyszczenie skóry jest usuwanie z niej zabrudzeń suchą, delikatną szmatką, bez intensywnego pocierania. Pozwoli to na przykład usunąć ślady pleśni, jakie nieraz mają na sobie od dawna nieużywane torebki skórzane, zalegające gdzieś na dnie szafy. Jeśli zaś zabrudzenia są poważniejsze, trzeba użyć specjalnego preparatu do czyszczenia skóry, jaki dostać można w sklepach sprzedających tego rodzaju wyroby.

Kiedy zaś chce się odświeżyć i oczyścić rękawiczki skórzane, można je wymyć w ciepłej wodzie (nie gorącej!) z dodatkiem delikatnego mydła, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Bardzo ważne jest przy tym to, że żadne wyroby ze skóry nie mogą suszyć się bezpośrednio przy źródle ciepła, wykluczone jest więc na przykład powieszenie rękawiczek na kaloryferze. Może je to zupełnie zdeformować, a także zniszczyć skórę.

A jak wyczyścić skórzany portfel czy saszetkę na dokumenty bądź pokrowiec na klucze? Takie elementy nie są duże, najlepszą metodą będzie więc wysmarowanie ich wazeliną i pozostawienie na kilka godzin. Po tym czasie nadmiar preparatu można zetrzeć suchą, delikatną szmatką.

Warto przy tym pamiętać, że skórę należy czyścić niezwłocznie, gdy pojawią się na galanterii skórzanej zabrudzenia.

Ważna konserwacja

Portfele skórzane, torebki i wszelkie inne wyroby ze skóry potrzebują też systematycznej pielęgnacji. Inaczej skóra zsycha się, może zacząć pękać bądź farba, jaka ją pokrywa, może zacząć się łuszczyć. Niezbędne jest więc regularne wcieranie w skórę dobrego preparatu pielęgnującego. Może to być specjalny balsam, na przykład ze sklepu obuwniczego, ale sprawdzi się też inny środek nawilżający – wspomniana wazelina, a nawet zwykły krem do rąk czy balsam do ciała.


Udostępnij: