21 stycznia, 2021 0 Komentarzy Uroda i zdrowie

Inhalacja – jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Za pomocą inhalatorów podaje się leki bezpośrednio do dróg oddechowych. Aby zadziałały skutecznie, inhalator musi być odpowiednio użyty. Jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Leki podawane jako wziewne, czyli do układu oddechowego są stosowane w wielu dolegliwościach, między innymi astmie, POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc), zapaleniu oskrzeli, gardła, mukowiscydozie.

Inhalacja a nebulizacja

Bardzo często pojęcia inhalacji i nebulizacji są stosowane zamiennie. Inhalacja a nebulizacja – czym się różnią?

– Inhalacja – terapia, w której para wodna, roztwór leku albo jego aerozol są wprowadzane do układu oddechowego. Może być to wdychanie wody z olejkiem eterycznym, zastosowanie leku w formie inhalatora ciśnieniowego, proszkowego, tłokowego.
– Nebulizacja – rodzaj inhalacji, która polega na podaniu leku w formie aerozolu do układu oddechowego. Stosowany jest wtedy nebulizator – pojemnik na lek, który powoduje jego zmianę w mgiełkę. Urządzenia, w których jest on montowany, to najczęściej inhalatory tłokowe, a dokładnie inhalatory pneumatyczno-tłokowe (kompresorowe).

Inhalatory pneumatyczno-tłokowe – budowa

Do prowadzenia nebulizacji stosowane są inhalatory pneumatyczno-tłokowe, inaczej określane też jako inhalatory tłokowe, sprężarkowe lub inhalatory kompresorowe.

Inhalatory te składają się z elektrycznego kompresora oraz z nebulizatora, czyli pojemnika, w którym umieszcza się lek. Są one połączone przewodem powietrznym z maseczką albo z ustnikiem.

Jak korzystać z inhalatora tłokowego?

Aby wykonać nebulizację, konieczne jest postępowanie według instrukcji producenta inhalatora.

Prawidłowa nebulizacja z inhalatorem pneumatyczno-tłokowym – krok po kroku:

1. Przed rozpoczęciem inhalacji dokładnie umyj ręce.
2. Przygotuj urządzenie – zbierz wszystkie jego elementy, czyli kompresor, nebulizator, przewód powietrzny oraz maseczkę lub ustnik.
3. Rozkręć nebulizator i umieść w nim lek lub sól fizjologiczną zależnie od celu prowadzenia inhalacji. Zakręć nebulizator, by zapobiec wylewaniu się z niego płynu.
4. Podłącz do nebulizatora przewód powietrzny, a z drugiej strony zamocuj go do kompresora.
5. Do nebulizatora dołącz maseczkę lub ustnik.
6. Podłącz urządzenie do prądu i uruchom je.
7. Wdychaj mgiełkę przez maseczkę lub ustnik, robiąc głębokie wdechy przez usta. Przy wdechu możesz na krótko zatrzymać oddech.
8. Zakończ nebulizację wtedy, gdy mgiełka przestanie wydobywać się z urządzenia.
9. Przepłucz usta wodą, a jeżeli podawany lek był sterydowy, umyj dodatkowo twarz.
10. Umyj nebulizator, ustnik, maseczkę z użyciem ciepłej wody, poczekaj, aż wyschną i schowaj je.


Udostępnij: