23 listopada, 2021 0 Komentarzy Dom i ogród

Dlaczego okna parują i jak rozwiązać ten problem?

duże okno z widokiem

Jak wiadomo sezon jesienno-zimowy wiąże się zarówno z niskimi temperaturami powietrza, jak i dużą wilgotnością. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że mnóstwo osób zmaga się z zaparowanymi oknami.

Co zrobić, aby okna PCV nie parowały od wewnątrz?

W zdecydowanej większości przypadków do skraplania pary wodnej będzie dochodziło wtedy, gdy w mieszkaniu będzie zbyt wilgotno i ciepło, a także wentylacja nie działa prawidłowo. Rekomendowane jest w takiej sytuacji doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia, a także odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem może być nawiercenie w oknach z PCV specjalnych otworów wentylacyjnych. Można również postawić na zamontowanie nawiewników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej renomowani producenci okien mają w swojej ofercie specjalne okucia, które pozwalają na skuteczną wentylację obwodową przez niewielką 6-milimetrową szczelinę.

Dlaczego okna aluminiowe parują od zewnątrz?

Warto wiedzieć, że para wodna skraplająca się na szybach zewnętrznych okien w zdecydowanej większości przypadków pojawia się jesienią lub wiosną. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane zjawisko może dotyczyć tylko określonych okien. Należy mieć świadomość, że najbardziej narażone będą szyby od strony północnej, która jest najmniej oświetlana słońcem w ciągu dnia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to problem estetyczny, który zniknie, gdy tylko podniesie się temperatura powietrza na zewnątrz.

Co zrobić, gdy okna drewniane lub PCV parują od środka?

Para wodna może także pojawić się pomiędzy taflami szkła. Nie wszyscy wiedzą, że wspomniana sytuacja jest zupełnie normalna w przypadku drewnianych okien skrzynkowych starego typu. Godny uwagi jest również fakt, że nie powinna występować w oknach z PCV. Skroplona para wodna w środku będzie wtedy świadczyła o nieszczelności, a także ulotnieniu się gazu szlachetnego. W rezultacie problemem będą nie tylko zaparowane szyby, ale również fakt, że pakiet szybowy stracił istotne właściwości izolacji termicznej. W takiej sytuacji zalecane jest skontaktowanie się z producentem w przypadku, gdy okna są na gwarancji. Konieczna może okazać się także wymiana pakietu szybowego czy okna.


Udostępnij: