Jak wybrać najlepszą listwę zasilającą?
Jeszcze trzy dekady temu listwy przeciwprzepięciowe nie były zbyt szeroko stosowane poza instytucjami (np. punktami poligraficznymi) lub sklepami, które podłączały jednocześnie kilka lub kilkanaście urządzeń, dla których skoki napięcia mogły stać się wręcz zabójcze. Dziś urządzeń, które w warunkach domowych, a biurowych tym bardziej, są podłączane, jest coraz więcej. Stosować więc musimy nie tylko proste listwy zasilające i przedłużacze, lecz także spełniające wymogi bezpieczeństwa () listwy przeciwprzepięciowe.
Przed czym listwy przeciwprzepięciowe uchronią nasz cenny sprzęt komputerowy?
Nie trzeba być wręcz specjalistą od zarządzania kryzysowego infrastrukturą w danej firmie, by zdawać sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa czekają na komputery stacjonarne czy laptopy podpięte do firmowej sieci. Potencjalnych zagrożeń może być kilka. Wśród najważniejszych, którym poddane mogą być nasze listwy zasilające, są krótkotrwałe tzw. skoki napięcia. W ich czasie następuje ogromny przyrost napięcia (nawet kilkadziesiąt razy większy), które, nazywane potocznie „zwarciem”, może doprowadzić do niespodziewanego obciążenia (i spalenia obwodów) podłączonego urządzenia. Skok napięcia może też być rzecz jasna spowodowany awarią sieci, u podłoża której leżą zjawiska atmosferyczne, zwłaszcza burze. Warto wtedy zamienić zwykłe przedłużacze na dobrej jakości listwy przeciwprzepięciowe.
Warto także zauważyć, że listwy przeciwprzepięciowe mają zadanie chronić nie tylko sam sprzęt, lecz także znajdujących się bezpośrednio w jego pobliżu ludzi. Listwy zasilające z odpowiednimi bezpiecznikami lub bardziej zaawansowane listwy przeciwprzepięciowe z warystorem, są więc swoistym must have zarówno w warunkach domowych, jak i w przestrzeni biurowej.
Listwy przeciwprzepięciowe oraz listwy zasilające – przegląd i krótka charakterystyka
Podstawą pracy z urządzeniami biurowymi są dobre listwy zasilające. To typowa forma, jaką mogą przybrać popularne przedłużacze. Nota bene, listwy zasilające różnią się od nich tym, iż posiadają dużą liczbę gniazd podłączeniowych, a upodabniają tym, iż ich podstawową funkcją jest po prostu komfortowe przeniesienie źródła energii z gniazd podłogowych lub ściennych. Z kolei listwy przeciwprzepięciowe dzielimy na kilka podtypów, zależnych od rodzaju zabezpieczenia w nich zastosowanych. Podstawowe to tzw. listwy filtrujące, które odcinają dopływ energii elektrycznej w momencie awarii sprzętu.
Z kolei typy nieco bardziej skomplikowane to listwy przeciwprzepięciowe ze zwykłymi bezpiecznikami topikowymi lub z warystorem. Bezpieczniki w listwie zadziałają tak, jak bezpieczniki w dawnych licznikach energii elektrycznej, czyli przepalą się przy niespodziewanym skoku napięcia i tym samym ochronią urządzenie. Warystor natomiast, w który coraz częściej wyposażane są listwy przeciwprzepięciowe, w swoisty sposób pochłonie energię o zbyt wysokim napięciu i jednocześnie odłączy zasilanie. Listwy przeciwprzepięciowe z warystorem charakteryzują się najkrótszym czasem reakcji.
0 Komentarzy